Problémová prostata a erekce. Jak spolu souvisí?

Prostata ovlivňuje erekci – a naopak

Prostata plní při sexu velmi důležitou roli. Jakékoli problémy s prostatou dokáží negativně ovlivnit sílu erekce a celkovou schopnost souložit. A naopak, problémy s erekcí často signalizují problémy s prostatou.

Problémy s prostatou

K jedním z nejčastějších zdravotních problémů, které postihují muže, patří problémy s prostatou, jako jsou zánět prostaty, zvětšená prostata či dokonce její rakovina.

  • Zánět prostaty. Zánět prostaty nejčastěji způsobuje bakteriální infekce. Charakterizují ho časté nucení na močení, a to i v noci, dlouhé močení, slabý proud moči, ale i problémy s erekcí, nechuť na sex a bolesti při ejakulaci. Mohou se přidat i bolesti v podbřišku, řezání při močení či bolesti varlat. Akutní zánět se léčí antibiotiky. Je třeba ho důsledně léčit, aby nepřerostl do chronického zánětu, který se obtížně léčí a může přerůst do impotence, neplodnosti či nezhoubného nádoru prostaty.
  • Zvětšená prostata. Zvětšená prostata je nenádorové onemocnění prostaty, který postihuje zejména muže ve starším věku. Její nejčastějšími příznaky jsou namáhavé močení a slabé bolesti. Zvětšená prostata má také vliv na problémy v sexuální oblasti. Muži, kteří mají zvětšenou prostatu, mohou pociťovat snížené libido, tedy pokles sexuální touhy. Libido mohou snižovat i léky, které se na prostatu užívají. Muži, kteří mají zvětšenou prostatu, mohou také pociťovat, že je mnohem obtížnější dosáhnout orgasmu.
  • Rakovina prostaty. U mužů představuje rakovina prostaty až 10% všech nádorů. V počátečních stádiích, kdy je šance na uzdravení nejvyšší, je téměř bezpříznaková. Proto je třeba si všímat problémů, jako jsou problémy s močením, přítomnost krve v moči nebo ejakulátu, bolesti v oblasti pánve, celková únava, ale i erektilní dysfunkce.

Časté močení - špatná prostata

Co říkají vědci?

I když jsou onemocnění prostaty a problémy s erekcí dva samostatné problémy, vědci předpokládají, že mohou být navzájem propojeny.

Onemocnění prostaty a problémy s erekcí jsou propojeny.

Podle výsledků vědeckých studií jsou ukazatele sexuální funkce nepřímo spojené s problémy močových cest u mužů. Při zvýšení množství problémů s prostatou u mužů zároveň klesla i úroveň sexuální funkce. Problémy s močovým traktem v důsledku zvětšené prostaty jsou tedy spojeny s erektilní dysfunkcí.

Výskyt obou typů problémů se zvyšuje s rostoucím věkem. Středně těžký a těžký stupeň erektilní dysfunkce zpravidla doprovázejí právě problémy s prostatou. První problémy s erekcí tedy mohou signalizovat začínající problémy s prostatou. Problém s erekcí může být také jedním z prvních příznaků rakoviny prostaty. Proto tyto problémy nepodceňujte.

Snažte se tedy udržet zdravou prostatu čím nejdéle, protože jakékoliv problémy s ní ovlivní i váš sexuální život.

Shrnutí:

  • Problémy s prostatou souvisí i s nedostatečnou erekcí.
  • Problémy s prostatou se mohou ukázat v problémech s erekcí.
  • Udržujte svou prostatu zdravou, abyste se vyhnuli oběma typům problémů.

Autor článku: Lívia

Lívia

Urológii a sexuológii sa venujem už niekoľko rokov. Pre to som sa rozhodla prispieť k dobrej veci a podporiť tento blog mojimi – dúfam informačne hodnotnými článkami. Verím že moje články ...

Zobrazit více

1 bod2 body3 body4 body5 bodů(Ohodnoť to jako první)
Loading...

Vyberte si jeden z balíčků