Pohlavní choroby

floating-leaf
floating-leaf

Které pohlavní choroby jsou „oblíbené“ u Čechů a jak jim předejít?

Může to vypadat i takto – máte za sebou úžasnou dovolenou plnou zážitků a vzrušujících flirtů. Konečně je na co vzpomínat. Najednou však začnete pociťovat nevysvětlitelné bolesti či nepříjemné vyrážky na těch nejnevhodnějších místech. A to jste si mysleli, že vás se pohlavní nemoci nikdy nebudou týkat.

Když i dobrého moc škodí

Tak by se dala konstatovat daň za nezávazné dobrodružství. Nemylte se však, nejde vždy jen o letní lásky nebo sex na jednu noc. Moderní věda rychle postupuje a díky tomu dnes známe více než 30 druhů mikroorganismů – bakterií, virů, parazitů a kvasinek, které způsobují sexuálně přenosné infekce (známé také pod anglickou zkratkou STD – sexually transmitted diseases).

Zákeřné jsou v tom, že si občas dávají načas a projevit se mohou až po celých měsících nebo letech. Navíc se nepřenášejí pouze pohlavním stykem, ale také přes sekrety sliznic, krví, slinami či ejakulátem. Někdy tedy stačí jen nevinný polibek.

Mezi pohlavní choroby se obecně řadí:

 • kapavka/gonorea,
 • syfilis,
 • trichomoniáza,
 • chlamydiová infekce,
 • hepatitida typu B a C,
 • genitální herpes,
 • měkký vřed,
 • HPV (lidský papillomavirus),
 • Molluscum Contagiosum,
 • mykotické infekce,
 • AIDS a HIV,
 • veš ohanbí (lidově nazývaná filcky).

Níže si rozebereme ty, které se v Česku vyskytují nejčastěji.

Proč s nimi nejsou žerty?

S drobnou vyrážkou si člověk už nějak poradí. Pohlavní choroby však nezpůsobují jen to. Po rozšíření (v krajním případě i na jiné orgány) se stávají strůjcem nemalých zdravotních problémů. Začíná to diskomfortem v rámci intimního života, kdy byste se během léčby měly zdržet jakýchkoliv sexuálních aktivit. Pokračuje nepříjemným kontaktováním bývalých sexuálních partnerů a vyloučeny nejsou ani následující problémy s erekcí, potencí či ejakulací. Zásah do možnosti mít potomstvo je specialitou zejména chlamydiové infekce a kapavky. Neplodnost není při tom zdaleka jediné riziko, které pohlavní nemoci nesou. Některé jsou i v současnosti stále neléčitelné a mnohé spolu navzájem souvisejí. Například infekce syfilis až trojnásobně zvyšuje riziko nákazy HIV.

Pohlavné choroby - kontaktovanie partnerov - Erexan.sk

Chlamydiová infekce

V Česku dobře známé chlamydie jsou hrozbou zejména pro svou schopnost způsobit úplnou sterilitu. U mužů totiž negativně působí na tvorbu spermií, jejich množství i kvalitu. Muži postižení chlamydiemi mají až třikrát více poškozené spermie než zdraví muži.

Nebezpečím jsou zde téměř neexistující příznaky. Chlamydie se až v pozdějším stádiu projevují obtížemi při močení či bolestmi v oblasti varlat a prostaty. Tehdy však už může být pozdě.

Jde výhradně o sexuálně přenosnou a vysoce infekční chorobu. V případě těhotných žen jsou chlamydie přenosné i na plod a způsobují respirační onemocnění a oční infekce novorozenců. Podle statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny jsou chlamydie nejrozšířenější pohlavní chorobou v Česku.

Nejrozšířenější českou pohlavní nemocí je chlamydiová infekce.

Genitální herpes

Mysleli jste si, že herpes se objevuje jen na rtech? Bohužel nejen tam. Přenáší se kontaktem s postiženým místem většinou během vaginálního a análního sexu. V Česku jde o nejčastější pohlavní chorobu teenagerů. Je to jedna z nemocí, která má stejné příznaky i průběh než u mužů, tak u žen.

Virus jakékoliv herpesu je neléčitelné a citlivě reaguje na snížení obranyschopnosti organismu. Tehdy se objevuje opakovaně.

pohlavni choroby - sex s mnoha partneri - Erexan.eu

Lidský papillomavirus

Jde o nejrozšířenější sexuálně přenosnou nemoc, kterou se podle statistik nakazí přibližně polovina sexuálně aktivních mužů a žen.

V současnosti známe více než 100 druhů HPV, z nichž asi 30 váže na genitální oblast. Některé způsobují výskyt kožních výrůstků, resp. bradavic a mohou být zhoubné (rakovinotvorné) i nezhoubné. Trápí muže i ženy a vyskytují se na vnitřních i vnějších pohlavních orgánech. U mužů zasahují oblast penisu, šourku a okolí konečníku. Ženám je často objeví až gynekolog, protože se nezřídka vyskytují v pochvě či v okolí děložního čípku, kde mohou přerůst až do rakoviny. Z toho důvodu se již několik let doporučuje očkování mladých dívek podávané ve třech dávkách ještě před započetím sexuální aktivity.

Jak se pohlavním nemocem vyhnout?

Vášnivým objetím se někdy těžko odolává. Zejména po delší abstinenci či v letních měsících, kdy všude vidíte minisukně a bikiny. Vždy je však namístě opatrnost a zvýšená bezpečnost, zejména při styku s novými partnery.

Základem prevence je:

 • striktní monogamie,
 • používání bariérových forem antikoncepce (kondom, femidom),
 • očkování (proti viru infekční hepatitidy typu B a HPV),
 • mužská obřízka, která snižuje riziko nakažení virem HIV o 60% a zčásti chrání proti infekcím HSV a HPV.

kondomy proti pohlavnim chorobam

 

Mějte své zdraví pod kontrolou

Pohlavní nemoci se nevyplatí podceňovat. Nejde o občasné selhání, při kterém pomůže viagra pro muže, maca prášek či Kegelovy cviky. Člověk je snadno získá, ale o to hůř se s nimi bojuje. Preventivní opatření bychom měli mít na mysli vždy, když nás chytne touha po nezávazném (zejména nechráněném) sexu nebo vzrušení ze střídání sexuálních partnerů.

Pokud už vás opravdu chytne touha a partnerka není po ruce, docela dobře vás dokáže uvolnit například i honění penisu. Pokud však chcete objevovat nové sexuální dobrodružství, nemusíte to řešit střídáním sexuálních partnerů. Nové sexuální zážitky vám umožní objevit i tabletky Erexan. Tento výživový doplněk pomáhá nejen při potížích s potencí, erekcí a ejakulací, ale i při zvyšování libida a sexuální výdrže.

Tabletky nemusíte užívat dlouhodobě. Stačí, když několik minut před sexem užijete 1 – 2 tabletky, které vám zajistí sexuální energii až na 36 hodin.

Shrnutí:

 • Jen chráněný sex je bezpečný sex. Používejte kondom nebo jinou formu bariérové ochrany.
 • Udržování monogamního vztahu snižuje riziko, že vás potká pohlavní choroba.
 • Pohlavní choroby mohou způsobit trvalé problémy s potencí mužů i žen.
 • Objevit nové sexuální zážitky vám pomůže Erexan, který odstraní i potíže s potencí, erekcí a ejakulací.

 

Máte zájem o kvalitnější sexuální život?

Neváhejte a vyberte si jeden z extra výhodných balíčků produktů Erexan ještě dnes.

EREXAN Standard

EREXAN Standard

15 tobolek

Doplněk stravy pro podporu erekce a dokonalou rozkoš
EREXAN Kontrol

EREXAN Kontrol

30 tobolek

Doplněk stravy na prodloužení pohlavního styku a na erekci
EREXAN Stabil

EREXAN Stabil

90 tobolek

Doplněk stravy na dlouhodobou podporu polodnosti a potence